Lista aktualności Lista aktualności

Platforma dla sokoła wędrownego

Z radością informujemy, że Nadleśnictwo Olsztyn przystąpiło do działań odbywających się w ramach Programu Restytucji Sokoła Wędrownego.

W sobotę 29.10 w ramach akcji Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt/Fundacja „Sokół” na terenie Nadleśnictwa Olsztyn została zainstalowana platforma dla sokoła wędrownego.

Leśnicy z Nadleśnictwa Olsztyn pomogli wybrać odpowiednie miejsce do umieszczenia platformy.

Platforma skonstruowana została na kracie ażurowej z drewna. Składa się z nierdzewnej siatki, wieńca z gałęzi świerkowych oraz zrębków i darni. Umieszczona jest na wysokiej sośnie.


Warto zaznaczyć, że sokół wędrowny sam nie buduje gniazd.

Uważa się, że ptaki wybierają miejsce pod gniazdo podobne do tego, w którym się wychowały.
Wiedza ta wykorzystywana jest przy odbudowie populacji nadrzewnej na terenie Polski poprzez reintrodukcję (ponowne wprowadzenie w miejsce w którym dany gatunek żył) znacznej części ptaków na terenach leśnych.

Na początku XX sokół wędrowny wieku był gatunkiem rozpowszechnionym w całym kraju, jednak niezbyt licznym.
Najliczniej występował na Warmii i Mazurach.

W latach sześćdziesiątych wyginął w Polsce na skutek zatrucia środowiska.

Pierwsze próby hodowli sokoła wędrownego podjęli polscy sokolnicy już pod koniec lat siedemdziesiątych, a pierwsze wyniki uzyskano w połowie lat osiemdziesiątych.

Obecnie w pracach koordynowanych przez Radę Programu Restytucji Sokoła Wędrownego Falco peregrinus peregrinus w Polsce, w akcjach reintrodukcji uczestniczy pięć ośrodków hodowli oraz szereg innych instytucji pod nadzorem Ministerstwa Środowiska.

Fot. Marcin Kaczmarek
Fot. Mariusz Urban