Lista aktualności Lista aktualności

„TRÓJKĄT I ŚLEDŹ” NA XVIII REGATACH ŻEGLARSKICH LEŚNIKÓW

5 sierpnia 2019 roku pod koniec dnia, gdy już wszyscy żeglarze przypłynęli do Zatoki Rominek na Jeziorze Ryńskim, odbyło się rozpoczęcie XVIII Regat Żeglarskich Leśników. Uczestników przywitał Piotr Karnasiewicz- Komandor Bractwa Żeglujących Leśników,  Poseł na Sejm RP Jerzy Antoni Gosiewski,  gospodarz terenu z Nadleśnictwa Giżycko oraz organizatorzy tegorocznego rejsu- przedstawiciele nadleśnictw Mragowo, Olsztyn, Gołdap. Po przywitaniu w poczet Bractwa przyjęto nowych uczestników znacząc ich pieczęcią.

Następne spotkanie odbyło się  na Przystani Kokoszka, na Jeziorze Tałty, gdzie omawiana była trasa wyścigu oraz można było posłuchać  Pana Andrzeja Piaseckiego- wybitnego zawodnika, mistrza świata w żeglarskiej klasie Lechner  i windsurfingu lodowym, byłego trenera kadry olimpijskiej, który przekazał żeglarzom kilka cennych wskazówek.

 8 sierpnia  odbyły się regaty na Jeziorze Tałty, które jest najgłębszym jeziorem rynnowym  w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich z największą głębią sięgająca ponad 50 m . Wyścig obejmował dwie trasy: krótkodystansową „trójkąt i śledź”, a także długodystansową sięgającą prawie do Mikołajek.

Podczas regat wiał zmienny i silny wiatr, co wymagało od uczestników nieustannej czujności i dopasowywania się do warunków pogodowych. Niektórym załogom udało się w pełni  wykorzystać taką pogodę i  po podsumowaniu punktów zebranych podczas wyścigów sędziowie mieli już wyniki.

Z 25 zgłoszonych załóg z całej Polski:

I miejsce zajęła załoga Sandry Jankowskiej, która płynęła łódką Bełbot 21 (Nadleśnictwo Gołdap),

II miejsce zdobyła załoga Jacka Zawielak na łódce o nazwie Świetlik (Nadleśnictwo Kaczory),

 III miejsce zajęła załoga Piotra Karnasiewicza – płynąca łódką Mazurska Perłą (Nadleśnictwo Głeboki-Bród i Suwałki).

Komisja sędziowska wraz z przedstawicielami organizatorów rejsu oraz Sebastianem Smolukiem Zastępcą Dyrektora ds. ekonomicznych w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych  w Olsztynie, nagrodziła zwycięskie załogi drewnianymi statuetkami oraz wręczyła wyróżnienia.

 

Dziękujemy wszystkim za wszelką pomoc, a przede wszystkim za mile spędzony czas

 i zapraszamy za rok na kolejne Regaty Żeglarskie Leśników.

 

Tekst: Natalia Majka